مربی محور - مسجد مدار

مبانی و اصول کار فرهنگی ،تربیتی و تشکیلاتی ویژه مربیان صالحین و فعالان مجموعه های تربیتی و فرهنگی

مربی محور - مسجد مدار

مبانی و اصول کار فرهنگی ،تربیتی و تشکیلاتی ویژه مربیان صالحین و فعالان مجموعه های تربیتی و فرهنگی

arrow
خبرنامه سایت
فیسبوک صالحین
پرتال صالحین خیبری
خاکریز ما

codes and tools for blog

مربی محور - مسجد مدار

گام نخست در تربیت، طهارت است، همچنانکه گام نخست در عبادت طهارت است.

«طهارت شریعت به آب است و طهارت طریقت به تخلیه هوا و هوس و طهارت حقیقت خالی کردن قلب است از غیر حق تعالی»

عضویت در خبرنامه ایمیلی
امکانات سایت
دیگر پایگاه های ما
آخرین نظرات
دوستان صالحین
دفاتر مراجع عظام تقلید

عقیده ما…

آسمان و زمین را نگریستم و گشتم و کاشتم و برداشتم که تربیـــت در اولیـن اولـویت زنـدگی آدمـی می باشد و محدود به زمان و مکان و شخص خاص نبوده و نیست.

هر فردی که آسایش و آرامش در زندگی را می جوید باید اسلام ناب محمدی را بجوید. و هر که اسلام را جست خدا را می یابد که خدا آرامش ترین و آسایش ترین جایی است که انسان می توان بیابد...


توجه به بیانات حضرت امام (ره) و فرمایشات رهبر انقلاب در باره تداوم فرهنگ بسیجی به عنوان یک فرهنگ کامل و بدیع و درمورد  بسیج به عنوان محلی مطمئن برای شکوفایی استعدادها ، هر دردمند دلسوخته ای که درد دین و انقلاب را  چشیده باشد مصمم می کند تا  سعی کند با برنامه ریزی دقیق و حساب شده نوجوانان و جوانان را با این فرهنگ آشنا نموده و با جذب آنها به بسیج آینده سازانی متعهد و متخصص تربیت نماید.

هدف ما:

شجره طیبه صالحین

در ایـن سایت سعـی شـده تا تجارب ؛مطالب و آموزش های لازم برای مربیان و سـرگروه های شجره طیبه صالحین که نقش اصلی هـدایت و رشد متربیان را بر عهده دارند جمع آوری گردد. هـدف ما علاوه بـر دسـترسی آسان و سـریع مـربیان به اطـلاعات گـوناگـون , فــراهـم آوردن بستـری مناسـب بــرای ارتقا سـطح علمی و کیفی مـربیان و سـرگروه ها است.

درباره ما:

پایگاه مقاومت بسیج شهدای خیبر (حوزه251علی بن ابیطالب(ع)-ناحیه حبیب بن مظاهر(ع))یکی از پایگاه های فعال در منطقه 17تهران و محله ابوذر است. این پایگاه در اوایل انقلاب و با دستور امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل ارتش20میلیونی با نام پایگاه امام شکل گرفت و بعد از عملیات خیبر و تقدیم 4 شهید در این عملیات به نام پایگاه شهدای خیبر  تغییر یافت.تقدیم بیش از 60 شهید از افتخارات این پایگاه و مسجد امام خمینی(ره) می باشد.


شجره طیبه صالحین پایگاه:

پایگاه شهدای خیبر در حال حاضر دارای 8 حلقه فعال در مقاطع نوجوانان(4حلقه) ، جوانان(2حلقه) و بزرگسالان(2حلقه) می باشد.

اما شکل گیری این حلقه ها نه به سال 87 و 88(ابلاغ اجرای طرح صالحین از سوی سپاه) که به سال 83 بر می گردد.

در سال 1375 مسولین پایگاه با جذب نوجوانان دبیرستانی(که نگارنده نیز عضو همان بوده) گروهی را تشکیل دادند که بعدها شالوده اصلی فعالیت های پایگاه شد.با رشد این گروه پایگاه در سال های 78 تا 80 یکی از فعال ترین و برترین پایگاه های منطقه تبدیل شد.اما علی رغم موفقیت این طرح یک اشتباه در برنامه ریزی و عدم آینده نگری باعث شد تا با بزرگتر شدن اعضای این گروه و کم رنگ شدن حضورشان به دللیلی مثل خدمت سربای ؛ دانشگاه،ازدواج و ... پایگاه خالی از نیروهای جوان و تازه نفس شود به طوری که در سال 82 تقریبا فعالیت های پایگاه متوقف شده بود.

عدم پشتوانه سازی برای گروه باعث شد تا با خروج نیروها از گروه نیروی جایگزینی برای ادامه فعالیت ها وجود نداشته باشد.

در سال1383 مسئولین پایگاه با رویکردی جدید و تقسیم نیروهای پایگاه به رده های سنی مختلف توجه به نوجوانان را در اولویت برنامه قرار داده  و با جذب حدود 60 نفر از نوجوانان12 تا 14 ساله طرحی را به نام طرح رشد (که اساس آن تقریبا همان چیزی بود که با نام طرح صالحین در سال88 ابلاغ شد) برنامه ریزی نمایند.

با اجرای این طرح در سال86 پایگاه دارای 3گروه نوجوانان در مقاطع ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان و یک حلقه جوانان بود و در سال 88 با تکمیل طرح رشد در قالب طرح صالحین 4حلقه نوجوانان، 2حلقه جوانان و 2حلقه بزرگسالان حاصل شده بود.

سند اجرای موفقیت آمیز بودن این طرح اینکه هم اکنون 80 درصد اعضای شورای پایگاه در سال 92 از میان نوجوانانی هستند که از سال83 در قالب طرح رشد تحت تربیت و آموزش قرار گرفتند.


    روی عکس ها کلیک کنید.

                شجره طیبه صالحین      شجره طیبه صالحین

درباره اجرای قدرتمند این طرح باید گفت حتی با تخریب مسجد امام خمینی(ره) جهت بازسازی در سال 88 و در شرایطی که تا یک سال محلی برای ادامه فعالیت ها در اختیار پایگاه نبود و بعد هم با اجاره محل کوچکی دورتر از محل مسجد هیچ خللی در ادمه روند رو به رشد گروه ها به وجود نیامد و هر 8 گروه تا ابتدای سال 92 و بازگشایی مجدد مسجد با تلاش مضاعف مربیان و سرگروه ها انسجام و فعالیت های خود را در شرایطی بسیار سخت دنبال نمودند. با بازگشایی مسجد برنامه هایی برای افزایش کمی و کیفی حلقه ها طرح ریزی شده است که با یاری خداوند متعال و رهنمودهای امام جماعت متعهد و دلسوز مسجد و تلاش مربیان باتجربه و فعال پایگاه انشاء الله به اهداف پیش بینی شده خواهیم رسید.

Susa Web Tools